Farms.com Home   News

Feeding Distillers Grains on the Ranch

By Aaron Stalker, UNL Beef Range Systems Specialist

In recent months distillers grain price has declined while at the same time beef cattle prices have reached historic highs. In many situations distillers grains may be a good option to increase weight of calves and yearlings or for use as a winter protein supplement for cows. Distillers grains are well suited to forage based beef production operations because they are a good source of energy, protein and phosphorus. All three can be limiting in in forages.

Recently, manufactured cubes (or cake) comprised solely of distillers grains have become available. The quality of these cubes is excellent resulting in few fines (small particles) and good consumption. However, to capture the full economic benefit of low priced distillers grains producers should consider purchasing distillers directly from the ethanol plant and feeding it as a commodity.

Recent work at UNL has addressed the question of which is more economical, feeding distillers grains in a bunk or on the ground. Work with weaned calves indicated about 16% wet distillers grains and 40% of dry distillers grains are lost when fed on the ground. Calculating the cost of the lost distillers grains is straight forward. Simply calculate the amount lost using the percentages above and multiply by the unit cost of distillers gains. Calculating other costs is relatively simple as well. We calculated the cost of purchasing bunks (including delivery, tax, depreciation, and set up) was $0.16 per day. At today’s prices the lost distillers grains would be much less than the cost of the bunk. However, feeding on the ground may not always be the most profitable. In our studies the calves fed in a bunk gained between 0.20 and 0.26 lbs more per day. Because the value of the additional weight gained by calves fed in a bunk is worth so much more than to additional cost to achieve that weight gain feeding in a bunk was the most profitable even though it cost more. There are situations were feeding on the ground may be the most profitable, such as when the least cost of gain to achieve a programed rate of gain is the goal. However, if the goal is to market the weight gain at the end of the feeding period, feeding in a bunk would be the most profitable with today’s price relationships.

Source: University of Nebraska


Trending Video

Shearing Delay Leads To Kingston 4H Sheep Show!

Video: Shearing Delay Leads To Kingston 4H Sheep Show!

What started as a disappointment turned into a day full of surprises, fun, and celebration as we leave Ewetopia Farms behind and head out to the Kingston Fair to watch the 4H sheep show

Today’s vlog was supposed to be another sheep shearing day here at Ewetopia Farms, but when our shearer had to cancel, we suddenly found ourselves with an unexpected free day. Lucky for us, the Kingston Fair was happening — and some of our own sheep (and friends) were competing!

We brought along our shearing helper and headed to the fairgrounds to cheer on the 4H kids and see how our sheep did in the show. From last-minute preparations and sheep showmanship to market lamb competitions and ewe classes, we take you behind the scenes of what it’s really like at a country fair.

We couldn’t be prouder — our girls walked away with wins in both showmanship and breeding ewe classes! Afterwards, we toured the fair, met a beekeeper with fascinating insights, admired other livestock shows, and wrapped up the evening with motocross stunts and a demolition derby!

Sometimes farm life throws curveballs — but today, it gave us the chance to celebrate community, our sheep, and the next generation of shepherds.